NSK
Bearing6204ZZ
deep groove bearing, 20mm bore, shielded
Specifications
| Bore (d) | 20.000 mm |
| Outer Diameter (D) | 47.000 mm |
| Width (B) | 14.000 mm |
| Seal Type | 2Z (Metal Shield) |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Dynamic Load (C) | 12.400 kN |
| Static Load (C₀) | 6.400 kN |
| Speed — Grease | 15,000 RPM |
| Speed — Oil | 20,000 RPM |
| Temperature Range | -30°C to 120°C |
| Rows | 1 |
| Clearance | CN |
Cross-References(22)
- FAG (Schaeffler)6204.2ZR→
- Timken204KDD→
- NTN6204ZZ→
- KOYO (JTEKT)6204-2RZ→
- NTN6204ZZ→
- Timken204KDD→
- KOYO (JTEKT)6204-2RZ→
- KOYO (JTEKT)6204ZZ→
- Timken6204ZZ→
- FAG (Schaeffler)6204-2Z→
- SKF6204-2Z→
- KOYO (JTEKT)6204ZZ→
- Timken6204ZZ→
- FAG (Schaeffler)6204.2ZR→
- SKF6204-2Z→
- FAG (Schaeffler)6204-2Z→
- NSK6204DDU→
- NSK6204→
- NSK6204DDU→
- NSK6204→
- NSK6304ZZ→
- NSK6304ZZ→
Need help finding the right bearing?