NSK
Bearing6215DDU
deep groove bearing, 75mm bore, sealed
Specifications
| Bore (d) | 75.000 mm |
| Outer Diameter (D) | 130.000 mm |
| Width (B) | 25.000 mm |
| Seal Type | 2RS (Rubber Seal) |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Dynamic Load (C) | 65.000 kN |
| Static Load (C₀) | 40.200 kN |
| Speed — Grease | 4,300 RPM |
| Speed — Oil | 5,300 RPM |
| Temperature Range | -30°C to 120°C |
| Rows | 1 |
Cross-References(22)
- SKF6215-2RS1→
- FAG (Schaeffler)6215-2RSR→
- NTN6215LLU→
- Timken215PP→
- KOYO (JTEKT)6215-2RS→
- KOYO (JTEKT)62152RS→
- Timken62152RS→
- FAG (Schaeffler)6215.2RSR→
- SKF6215-2RSH→
- KOYO (JTEKT)62152RS→
- Timken62152RS→
- FAG (Schaeffler)6215.2RSR→
- SKF6215-2RS1→
- SKF6215-2RSH→
- FAG (Schaeffler)6215-2RSR→
- NTN6215LLU→
- Timken215PP→
- KOYO (JTEKT)6215-2RS→
- NSK6215→
- NSK6215ZZ→
- NSK6215ZZ→
- NSK6215→
Need help finding the right bearing?