NTN
Bearing6203LLU
deep groove bearing, 17mm bore, sealed
Specifications
| Bore (d) | 17.000 mm |
| Outer Diameter (D) | 40.000 mm |
| Width (B) | 12.000 mm |
| Seal Type | 2RS (Rubber Seal) |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Dynamic Load (C) | 9.300 kN |
| Static Load (C₀) | 4.600 kN |
| Speed — Grease | 18,000 RPM |
| Speed — Oil | 24,000 RPM |
| Temperature Range | -30°C to 120°C |
| Rows | 1 |
| Clearance | CN |
Cross-References(24)
- FAG (Schaeffler)6203.2RSR→
- Timken203PP→
- SKF6203-2RSH→
- KOYO (JTEKT)6203-2RS→
- KOYO (JTEKT)62032RS→
- Timken62032RS→
- KOYO (JTEKT)6203-2RS→
- SKF6203-2RSH→
- NSK6203DDU→
- FAG (Schaeffler)6203-2RSR→
- Timken203PP→
- KOYO (JTEKT)62032RS→
- Timken62032RS→
- FAG (Schaeffler)6203.2RSR→
- SKF6203-2RS1→
- SKF6203-2RS1→
- NSK6203DDU→
- FAG (Schaeffler)6203-2RSR→
- NTN6203ZZ→
- NTN6203→
- NTN6203ZZ→
- NTN6203→
- NTN6303LLU→
- NTN6303LLU→
Need help finding the right bearing?