NTN
Bearing6217LLU
deep groove bearing, 85mm bore, sealed
Specifications
| Bore (d) | 85.000 mm |
| Outer Diameter (D) | 150.000 mm |
| Width (B) | 28.000 mm |
| Seal Type | 2RS (Rubber Seal) |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Dynamic Load (C) | 80.700 kN |
| Static Load (C₀) | 50.400 kN |
| Speed — Grease | 3,400 RPM |
| Speed — Oil | 4,300 RPM |
| Temperature Range | -30°C to 120°C |
| Rows | 1 |
Cross-References(22)
- SKF6217-2RS1→
- NSK6217DDU→
- FAG (Schaeffler)6217-2RSR→
- Timken217PP→
- KOYO (JTEKT)6217-2RS→
- KOYO (JTEKT)62172RS→
- Timken62172RS→
- FAG (Schaeffler)6217.2RSR→
- SKF6217-2RSH→
- KOYO (JTEKT)62172RS→
- Timken62172RS→
- FAG (Schaeffler)6217.2RSR→
- SKF6217-2RS1→
- SKF6217-2RSH→
- NSK6217DDU→
- FAG (Schaeffler)6217-2RSR→
- Timken217PP→
- KOYO (JTEKT)6217-2RS→
- NTN6217→
- NTN6217ZZ→
- NTN6217ZZ→
- NTN6217→
Need help finding the right bearing?