NTN
Bearing6305ZZ
deep groove bearing, 25mm bore, shielded
Specifications
| Bore (d) | 25.000 mm |
| Outer Diameter (D) | 62.000 mm |
| Width (B) | 17.000 mm |
| Seal Type | 2Z (Metal Shield) |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Dynamic Load (C) | 21.800 kN |
| Static Load (C₀) | 11.100 kN |
| Speed — Grease | 11,000 RPM |
| Speed — Oil | 14,000 RPM |
| Temperature Range | -30°C to 120°C |
| Rows | 1 |
| Clearance | CN |
Cross-References(22)
- FAG (Schaeffler)6305.2ZR→
- FAG (Schaeffler)6305-2Z→
- Timken305KDD→
- KOYO (JTEKT)6305-2RZ→
- KOYO (JTEKT)6305ZZ→
- Timken6305ZZ→
- KOYO (JTEKT)6305-2RZ→
- SKF6305-2Z→
- NSK6305ZZ→
- FAG (Schaeffler)6305-2Z→
- Timken305KDD→
- KOYO (JTEKT)6305ZZ→
- Timken6305ZZ→
- FAG (Schaeffler)6305.2ZR→
- SKF6305-2Z→
- NSK6305ZZ→
- NTN6305LLU→
- NTN6305→
- NTN6305LLU→
- NTN6305→
- NTN6205ZZ→
- NTN6205ZZ→
Need help finding the right bearing?