SKF
Bearing6806
Radial shaft seal with metal case and single sealing lip, for grease
Specifications
| Bore (d) | 30.000 mm |
| Outer Diameter (D) | 42.000 mm |
| Width (B) | 7.000 mm |
| Seal Type | Open |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Dynamic Load (C) | 4.600 kN |
| Static Load (C₀) | 3.000 kN |
| Speed — Grease | 16,000 RPM |
| Speed — Oil | 20,000 RPM |
| Temperature Range | -30°C to 120°C |
| Rows | 1 |
Radial shaft seals are used between rotating and stationary machine components, or between components in relative motion. HM14 seals are designed with a sealant coated metal case. They have a conventional single sealing lip made of elastomer. Typical applications include grease lubricated agriculture machinery.
Cross-References(10)
Need help finding the right bearing?