SKF
BearingSRV.NJ 407
Single row cylindrical roller bearing, NU or NJ design, service component

Specifications
| Bore (d) | 35.000 mm |
| Outer Diameter (D) | 100.000 mm |
| Width (B) | 25.000 mm |
| Seal Type | Open |
| Bearing Type | cylindrical |
| Dynamic Load (C) | — |
| Static Load (C₀) | — |
| Speed — Grease | — |
| Speed — Oil | — |
| Temperature Range | -30°C to 120°C |
| Rows | 1 |
Single row cylindrical roller bearings are designed to accommodate high radial loads in combination with high speeds. NU design bearings can accommodate axial displacement in both directions since they have two integral flanges on the outer ring and no flanges on the inner ring. NJ design bearings can accommodate axial displacement in one direction since they have two integral flanges on the outer ring and one on the inner ring. An important feature is the separable design, which facilitates mounting and enables the bearing components to be interchanged.
Need help finding the right bearing?