FAG (Schaeffler)
Bearing6206-2Z
Light series deep groove ball bearing, 30mm bore, metal shielded both sides
Specifications
| Bore (d) | 30.000 mm |
| Outer Diameter (D) | 62.000 mm |
| Width (B) | 16.000 mm |
| Seal Type | 2Z (Metal Shield) |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Dynamic Load (C) | 20.300 kN |
| Static Load (C₀) | 11.200 kN |
| Speed — Grease | 13,300 RPM |
| Speed — Oil | 17,100 RPM |
| Temperature Range | -30°C to 120°C |
| Rows | 1 |
| Clearance | CN |
Cross-References(23)
- NSK6206ZZ→
- FAG (Schaeffler)6206-2Z→
- Timken206KDD→
- NTN6206ZZ→
- KOYO (JTEKT)6206-2RZ→
- FAG (Schaeffler)6206-2Z→
- NTN6206ZZ→
- Timken206KDD→
- KOYO (JTEKT)6206-2RZ→
- KOYO (JTEKT)6206ZZ→
- Timken6206ZZ→
- FAG (Schaeffler)6206.2ZR→
- KOYO (JTEKT)6206ZZ→
- Timken6206ZZ→
- FAG (Schaeffler)6206.2ZR→
- NSK6206ZZ→
- SKF6206-2RS1→
- SKF6206→
- SKF6206-2RSH→
- SKF6206-2RSH→
- SKF6206→
- SKF6306-2Z→
- SKF6306-2Z→
Need help finding the right bearing?