FAG (Schaeffler)
Bearing6218-2Z
Light series deep groove ball bearing, 90mm bore, metal shielded both sides
Specifications
| Bore (d) | 90.000 mm |
| Outer Diameter (D) | 160.000 mm |
| Width (B) | 30.000 mm |
| Seal Type | 2Z (Metal Shield) |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Dynamic Load (C) | 96.000 kN |
| Static Load (C₀) | 73.500 kN |
| Speed — Grease | 3,800 RPM |
| Speed — Oil | 5,320 RPM |
| Temperature Range | -30°C to 120°C |
| Rows | 1 |
Cross-References(20)
- FAG (Schaeffler)6218.2ZR→
- FAG (Schaeffler)6218-2Z→
- NTN6218ZZ→
- Timken218KDD→
- KOYO (JTEKT)6218-2RZ→
- KOYO (JTEKT)6218-2RZ→
- KOYO (JTEKT)6218ZZ→
- Timken6218ZZ→
- NSK6218ZZ→
- KOYO (JTEKT)6218ZZ→
- Timken6218ZZ→
- FAG (Schaeffler)6218.2ZR→
- NSK6218ZZ→
- FAG (Schaeffler)6218-2Z→
- NTN6218ZZ→
- Timken218KDD→
- SKF6218→
- SKF6218-2RSH→
- SKF6218→
- SKF6218-2RSH→
Need help finding the right bearing?